Programowanie PLC jako podstawowe pojęcie z zakresu automatyki

Automatyka jest obecnie podstawą rozwoju wszystkich procesów technologicznych w przemyśle. Jej nieustanna ewolucja w dużej mierze przyczynia się do poprawy efektywności wielu firm produkcyjnych, a to za sprawą m.in. robotyzacji parków maszynowych. Odpowiedzialnymi za wprowadzanie innowacyjności do zakładów urządzeniami są tak zwane sterowniki PLC.

Dobrym krokiem w kierunku unowocześnienia procesów produkcyjnych w swojej firmie, okaże się podjęcie współpracy z działalnością ACaRS – od lat zajmującą się programowaniem tych niepozornych układów mikroprocesorowych. Czym jest sterownik PLC oraz jaka jest jego rola w dzisiejszym przemyśle? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym wpisie.

Sterownik PLC – co to jest?

Sam skrót PLC jest rozwinięciem od angielskiego zwrotu Programmable Logic Controllers, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „programowalne sterowniki logiczne”. Są to swego rodzaju układy mikroprocesorowe, które można określić inaczej mianem komputerów przemysłowych. Na takich urządzeniach tworzone są programy, odpowiadające niekiedy za sterowanie całym parkiem maszynowym. Sprzęty te są swego rodzaju alternatywą dla układów stycznikowo-przekaźnikowych. Mogą zarządzać linią produkcyjną, oświetleniem bądź pozostałymi urządzeniami elektrycznymi. Ich wprowadzenie ma na celu przede wszystkim redukcję zbędnego okablowania, ale jest też wymagane w kontekście tworzenia skomplikowanych algorytmów, odpowiedzialnych za konkretne działania.

Każdy programowalny sterownik logiczny działa na zasadzie pętli. Oznacza to, że ciąg rozkazów i algorytmów reaguje różnie w zależności od zadanych parametrów i zmiennych, jednak przy deklaracji tego samego warunku.

Sterowniki PLC podstawą automatyki przemysłowej

Każdy sterownik PLC składa się z bardzo podobnych do podzespołów komputerowych elementów. Mowa mianowicie o jednostce centralnej CPU, pamięci trwałej i ulotnej, zasilaniu, wejściach cyfrowych/analogowych, a także różnego rodzaju modułach komunikacyjnych. Pomimo wszechstronności takich urządzeń warto pamiętać, że bazują one na strukturze zerojedynkowej. Za nią odpowiedzialny jest przede wszystkim procesor, obsługujący całkowitą logikę wraz z pobieraniem wartości stanu wejściowego i na jej podstawie generujący pętlę.

Przez wzgląd na różnorodne możliwości, programowanie plc stało się niezastąpione we współczesnym przemyśle, a zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów z tej dziedziny stale rośnie. Dlatego też, firma ACaRS oferuje możliwość współpracy z obeznanymi w branży specjalistami, gwarantującymi niezawodne działanie sterowników programowanych w najnowszym środowisku.

Czym zajmuje się programista PLC?

Praca programisty PLC jest niezwykle skomplikowana i wymaga sporej wiedzy z zakresu automatyki. Do zaopatrzenia sterownika w odpowiedni algorytm z pewnością potrzebuje on wydajnego komputera, wyposażonego oczywiście w specjalne środowisko programistyczne. Do połączeń między urządzeniami przeznaczone są specjalne porty komunikacyjne, takie jak Ethernet czy USB.

Sam specjalista odpowiada zarówno za etapy obmyślenia projektu programu, jego napisania oraz wczesnych i późnych faz testów. Do jego obowiązków należy również analiza i diagnostyka powstałych na etapie programowania błędów.

Możesz również polubić…